Rozhovor s Hankou, absolventkou přípravek

Rozhovor s Hankou, absolventkou přípravného kurzu, která byla letos s 82 body přijata na Katedru psychologie FF UK v Praze.

Vybavíš si konkrétní okamžik, kdy sis řekla:psychologie,to je ono!, nebo v tobě rozhodnutí dozrávalo postupně?

Konkrétní okamžik si nevybavím, ale přípravka mi v rozhodování hodně pomohla. Šla jsem na ní v sextě ze zvědavosti a dozvěděla se, jaký požadavky na uchazeče jsou. Byla jsem tam nejmladší a v porovnání s ostatními úplně nepřipravená. Tak jsem se hecla, začala chodit na praxe a přednášky, začala jsem číst odbornou literaturu. A zjistila jsem, že mě to všechno hrozně baví a naplňuje a že v tom chci pokračovat dál.

Co tě na psychologii nejvíc baví?

Asi to, jak široký obor to je. A že každá jeho část má ve výsledku dopad na jednotlivé osoby.

Jaká oblast psychologie tě nejvíc láká a proč?

Chtěla bych se věnovat psychoterapii. Ale mám před sebou ještě minimálně pět let studia, počítám s tím, že během té doby mě možná začne bavit něco úplně jiného.

Jaký je tvůj oblíbený psycholog a proč?

Asi docentka Čírtková, i když oblast jejího zájmu mi není úplně blízká. Ale její projev je naprosto strhující a z každé její přednášky jsem zatím odcházela úplně nadšená.

Co bys vzkázala uchazečům, kteří se budou hlásit na psychologii příští rok?

Neučte se definice. Čtěte, choďte na přednášky, snažte se mít v rámci psychologie široký přehled, základní znalosti ve vás zůstanou. Přišlo mi, že test je nastavený tak, aby jím prošli lidé, kteří se o psychologii zajímají, ale zároveň nejsou vysloveně „nadrcení“. A hlaste se na víc oborů, ať jdete na přijímačky s klidnější hlavou.

Publikováno: 18.9.2017