Rozhovor s Eliškou, absolventkou přípravek

Rozhovor s naší absolventkou o přípravě na přijímací zkoušky a o tom, jak se dostat na psychologii.

Vybavíš si konkrétní okamžik, kdy sis řekla: psychologie, to je ono!, nebo v tobě rozhodnutí dozrávalo postupně?

To, že bych chtěla studovat psychologii mě poprvé napadlo, když jsem přemýšlela na jakou střední školu půjdu, a čemu se budu věnovat v budoucnosti. V té době jsem ještě chodila do pedagogicko-psychologické poradny, a tak jsem si o psychologii zjistila více, nakonec mě zaujala. Uzrávalo to ve mně dva roky, než jsem se psychologii začala věnovat s opravdovým zájmem.

Jak u tebe probíhala příprava? Byl to běh spíš na krátkou, nebo dlouhou trať?

Řekla bych, že to byla dlouhá trať. Nejdříve jsem začala chodit na různé přednášky a kurzy. Knihy jsem začala číst celkem později, ale nakonec jsem stihla přečíst všechny knihy, které jsem přečíst chtěla. Praxe jsem si hledala zhruba před rokem. Našla jsem si jednu dlouhodobou praxi a poté další krátkodobé stáže, které mi vlastně daly nejvíce zkušeností. Před přijímačkami jsem se už příliš intenzivně nepřipravovala.

Na jaké katedry psychologie ses hlásila a s jakými výsledky?

Hlásila jsem se na FFUK a PedFUK. Mojí prioritou bylo dostat se na FFUK, a když jsem se dozvěděla, že jsem se dostala s 87 body (1.místo, pozn. lektorů), tak jsem na přijímací zkoušky na PedFUK nešla.

Jakou roli v úspěšném zvládnutí přijímaček sehrálo absolvování našeho přípravného kurzu?

Díky kurzu jsem si uvědomila, jaké věci dělám špatně. Byl pro mě potřebnou zpětnou vazbou. Motivoval mě, abych se připravovala důkladněji. Především jsem si uvědomila, že psychologie je opravdu obor, který je pro mě, a to je myslím, ta nejdůležitější část přípravy.

Měl bys nějakou radu nebo tip pro ty, kdo se budou na psychologii hlásit příští rok?

Nejdůležitější je včas si uvědomit, jestli psychologii opravdu chcete studovat a obětovat pro ni svůj čas. Poté se důkladně (a hlavně co nejdříve) připravovat. Určitě doporučuji přípravný kurz Petra a Karla, který vám dá hodně potřebnou motivaci.

Na závěr mi řekni, co ráda děláš kromě studia psychologické literatury?

Ráda hraji na elektrickou kytaru, poslouchám hudbu, čtu knihy a koukám na zajímavé filmy.